Basisregels voor het werken met verzamelingen
De vijf basisregels en een speciale verzameling (P1) Paarvorming: Als $x$ en $y$ objecten zijn dan bestaat een verzameling $X$ zodat voor elke $z$ geldt:
$
De verzameling $X$ is, wegens het extensionaliteitsaximo, uniek. We noteren deze als $ \lt x,y \gt $
Hiermee definieren we het geordende paar $
$
We noemen $x$ de eerste coördinaat van $ (P2) Vereniging: Als $A$ en $B$ verzamelingen zijn dan bestaat een verzameling $C$ zo dat voor elke $z$ geldt:
$ We schrijven $C = A \cup B$ en noemen dit de vereniging van $A$ en $B$. (P3) Product: Als $A$ en $B$ verzamelingen zijn dan bestaat een verzameling $D$ zo dat voor elke $z$ geldt:
$ We noteren dit als $A \times B$ en noemen dit het cartesisch product van $A$ en $B$. (P4) Machtsverzameling: Als $A$ een verzameling is dan bestaat een verzameling $E$ zo dat voor elke $z$ geldt:
$ We noteren als $\mathcal{P}(A)$ en noemen deze de machtsverzameling van $A$. (P5) Afscheiding: Als $A$ een verzameling is ern $V$ eem eigenschap (een eerste-orde formule met een vrije variabele) dan bestaat een verzameling $F$ zodat voor elke $z$ geldt:
$ We noemen dat de verzemeling $F$ verkregen wordt door alle elementen van $A$ met eigenschap $V$ af te scheiden:
$
|